Governors & Roles

Governor Roles and Responsibilities

Name

Type of Governor

Term of Office

Term Ends

Special Responsibilities

Attendance at meeting 17/18

Pecuniary Interests

Governing Body

Committees*

Elizabeth Blake

Head

N/A

N/A

 

5/5

F&GP: 2/2

Curriculum: 2/2

C&C: 2/2

None

Sarah Laughton

Appointed by GB

4 years

28/11/2021

(SEN, Vulnerable Groups and Pupil Premium) Governor

5/5

F&GP: n/a

Curriculum: 1/2

C&C: 2/2

Declared, see file copy

David Hacker

Appointed by GB

4 years

18/03/2019

Provision and Resources

5/5

F&GP: 2/2

Curriculum: n/a

C&C: n/a

Declared, see file copy

Nicola Espindola

Appointed by GB

4 years

08/10/2020

Chair and Achievement, Curriculum and Standards Governor

5/5

F&GP: n/a

Curriculum: 2/5

C&C: 2/2

Declared, see file copy

Lisa Warren

Parent Governor

4 years

20/11/2020

Chair and Safeguarding (Compliance, Attendance and Welfare) Governor

5/5

F&GP: 2/2

Curriculum: 1/1

C&C: n/a

Declared, see file copy

Alain Culos

Parent Governor

4 years

12/06/2021

 

5/5

F&GP: n/a

Curriculum: n/a

C&C: 2/2

None
Roy Chambers Staff Governor 4 Years 30/09/2022 TBC N/A N/A None

 

Former Governors

Scott Magee

Parent Governor

4 years

15/05/2017

-

3/3

F&GP: 2/2; Curriculum: n/a; C&C: n/a

 

Paul Nash

Co-opted

4 years

18/03/2019

resigned 26/11/17

N/A

4/4

F&GP: 1/2; Curriculum: 1/2; C&C: n/a

 
Tracey Mortimer-Brown Appointed by GB 4 years

18/03/2019

resigned 26/09/2018

Chair of Governors
Designated Mathematics governor
Member of Finance & General Purposes Committee
Member of the Curriculum Committee
5/5

F&GP: 2/2

Curriculum: 2/2

C&C: n/a

 
Jasmine Berry Appointed by GB 4 years

18/03/2019

Resigned TBC

Vice Chair
Governor responsible for SEN
Member of Curriculum Committee
Member of Finance & General Purposes Committee
2/3

F&GP: 1/2

Curriculum: 1/2

C&C: n/a

 
Charlotte Baker Staff Governor 4 years

30/09/2018

Term ended 30/09/2018

Member of Curriculum Committee 4/5

F&GP: n/a

Curriculum: 2/2

C&C: n/a

 
Rae Cairns Appointed by GB 4 years

18/03/2019

Resigned 09/07/2018

School Deputy Head
Member of Curriculum Committee
4/5

F&GP: n/a

Curriculum: 2/2

C&C: n/a

 
Councillor Kate Lymer Local Authority 4 years

31/08/2018

Term ended 31/08/2018

Member of Community & Communications Committee 1/5

F&GP: n/a

Curriculum: 0/2

C&C: n/a

 

 

 *F&GP: Finance and General Purposes Committee

   Curriculum: Curriculum (Standards) Committee

   C&C: Community and Communications Committee